Torf – doceniany od niedawna surowiec przemysłowy

Torf – doceniany od niedawna surowiec przemysłowy

Torf to stosunkowo młody surowiec wykorzystywany w przemyśle. Wytworzony jest z nierozłożonych w całości roślin. To, jakie właściwości ma torf i gdzie będzie wykorzystany zależy od tego, z jakich szczątków roślin powstał oraz w jakich warunkach.

Początkowo torf używany był wyłącznie jako opał. Później jako źródło energii – nadal tak jest w niektórych krajach skandynawskich. Sprawdza się szczególnie tam, gdzie jest niewiele drewna przeznaczonego do użytku przemysłowego.

Są miejsca na świecie, gdzie torf służy jako budulec domów. Tort jest dzisiaj bardzo doceniany, szczególnie w sadownictwie, ogrodnictwie i rolnictwie. Tworzona z niego ziemia doskonale nadaje się pod sadzonki.

A jeśli o sadzonkach mowa… robi się z niego także nawozy. I kompleksowo – jednorazowe doniczki w sam raz do młodych roślinek. Zielona strefa przemysłu to nie jedyna, gdzie wykorzystuje się torf.

przyssawki do różnego zastosowania ssawki do szkła wynajem przyssawek do szkła zaprawa tynkarska

Poznała się na nim medycyna i kosmetologia – dobrze znane ze swoich właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych kąpiele borowinowe też zawdzięczają swój drogocenny skład surowcowi, którym jest właśnie torf.