Przemysł cukierniczy – słodkości w Polsce

Przemysł cukierniczy – słodkości w Polsce

Przemysł spożywczy obejmujący uprawy płodów rolnych i ich przetwarzanie w produkty nadające się do spożycia przez ludzi. W jego skład wchodzi między innymi przemysł cukerniczy, który w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty i każdego roku sukcesywnie osiąga kolejne rezultaty.

Charakterystyka polskiego przemysłu cukierniczego

Omawiana gałąź przemysłu wiąże się z uprawami cukrodajnych roślin, wśród których znajdują się buraki cukrowe. Pozyskujemy je z krajwych upraw, które nie należą do małych. Każdego roku liczba plantatorów rośnie, choć wystepuje jednocześnie bardzo duże zróżnicowanie w poszczególnych regionach Polski. Jak kształtuje się polska produkcja na tle innych państw w Europie?

  • Z jednego hektara zemi otrzymujemy od 4 do maksymalnie 5 ton cukru spożywczego. Mimo że liczby te wydają się być duże to niestety ciągle pozostajemy w tyle za naszymi zachodnimi sąsiadami.

    Przykładem może być Francja, gdzie uzyskuje się aż 10 ton cukru z hektara. Przez rok polscy plantatorzy oczymują koło 2 milionów ton słodkiej substancji, co daje nam jako państeu trzecie miejsce na kontynencie europejskim w statystykach dotyczących ilości cukru produkowanego przez poszczegolne kraje. Łączna liczba cukrowni działajacych na terenie Polski to 76 zakładów.

Przemysł cukierniczy na obszarze naszego kraju zajmuje się przetwarzaniem nie tylko cukru pochodzącego z buraków. Dużym zainteresowaniem cieszą się importowane ziarna kakaowca czy syrop skrobiowy oraz substancje aromatyczne. Słodycze w kraju wytwarzamy od ponad 170 lat, a najpopularniejszą fabryką ukochanych przez społeczeństwo łodkości jest Wedel. To dzięki niej rozpowszechniły się pyszne czekolady.

Od lat 90. minionego wieku w Polsce nastąpił wzmożony wzrost produkcji produktów zaliczanych do słodyczy. Przybywało nam także wyksztalconych cukierników i zakładów cukierniczych. Należy zaznaczyć, że w przemyśle spożywczym nie było produkcji jaka tak jak czekolada przyciągała inwestorów z zagranicy. Słodką tabliczkę wyprzedzało jedynie piwo! Firmy takie jak Wedel i Goplana szybko były modernizowane przez kolejnych włascicieli. Obecnie powstały na terenei Polski Wedel, będący zakładem na początku prowadzonym przez Karola Wedla i jego żonę, jest własnością spółki azjatyckiej. Spoglądając na polski przemysł cukierniczy z finansowego punktu widzenia, można zauwazyć że od samego poczatku generował on bardzo duże zyski.

Przykładowo w 1997 roku ta gałąź przemysłu spozywczego przynosiła 2,86% przychodów netto.