Przełom w zwalczaniu chorób

Przełom w zwalczaniu chorób

Ludzkość niemal od zawsze zmagała się z różnymi chorobami. Z powodu epidemii śmiertelność była niezwykle wysoka. Obecnie na wiele z tych chorób dysponujemy lekami.

Nie bez powodu mówi się, że odkrycie penicyliny przez Alexandra Flaminga stanowiło przełomowe odkrycie w zwalczaniu chorób. Przed tym zdarzeniem pozornie niegroźne zakażenie, mogło skutkować poważnymi konsekwencjami. Penicylina została odkryta w 1928 roku.

Od tego czasu zaobserwowano znaczący rozwój chirurgii i nie tylko. Głównym zadaniem antybiotyków jest niszczenie bakterii bądź też hamowanie ich rozwoju. Antybiotyki zwalczają nie tylko te patogenne drobnoustroje, ale również i te, które działają korzystnie.

Obecnie naukowcy zmagają się z innym problemem. Coraz więcej bakterii wykazuje antybiotykooporność. Jest to zjawisko naturalne, które wiąże się z zachodzącymi mutacjami w bakteriach.

Jednakże znacząco obniża to skuteczność leczenia i wymusza znalezienie nowych rozwiązań. Warto również pamiętać, że antybiotyków nie należy stosować w każdej chorobie.