Jak przygotować się do pierwszej pielgrzymki – przydatne porady

Jak przygotować się do pierwszej pielgrzymki – przydatne porady

Pielgrzymka to bardzo szczególny rodzaj pieszej podróży, podczas której uczestnicy mogą odkryć siebie na nowo, ułożyć swoje myśli, ale przede wszystkim spotkać Boga. Współcześnie mają one bardzo różne wymiary. Najczęściej spotyka się pielgrzymki piesze, lecz coraz częściej znane są także: motorowe, rowerowe, biegowe i wiele innych. Nie sposób zaprzeczyć, że taka forma aktywności jest bardzo wymagająca i wymaga odpowiedniego przygotowania. Ci, którzy pierwszy raz wybierają się na tego typu podróż, powinni wcześniej sprawdzić, co może się na niej przydać. Specjalnie dla wszystkich pielgrzymów przygotowaliśmy listę, o którą trzeba wcześniej zadbać:

 • Na sam początek należy przygotować się w sposób duchowy i fizyczny.

  Należy wiedzieć, że każdy dzień pielgrzymki rozpoczyna się stosowną mszą, a sama podróż jest bardzo wymagająca. W związku z tym, najważniejsze jest otwarcie się na współuczestniczących pielgrzymów, wzbudzenie w sobie przyjaźni i miłości do bliźniego. Jeśli chodzi o samą fizyczność – przed pielgrzymką warto jest wybrać się na dłuższe spacery, by przygotować organizm do nowej, nietypowej sytuacji;

 • Druga sprawa – to pakowanie. Skoro wiemy już, że praktycznie wszystkie rzeczy będziemy musieli przenosić na własnych plecach, warto zadbać o to, by nie było ich za dużo. Zabieramy więc jedynie potrzebne i niezbędne elementy, a unikamy ciężkich rzeczy. Do podstawowego wyposażenia każdego pielgrzyma z pewnością należą wygodne buty, najlepiej gdy wyposażymy się w dwie pary.

  Jest to najważniejszy element z punktu widzenia komfortu. Najczęstszym błędem popełnianym przez uczestników jest zabieranie nowych butów, które powodują powstawanie bolących pęcherzy – a przez to uniemożliwiają dalszą podróż. Pielgrzym powinien zadbać o swoje rzeczy osobiste. Należy zabrać niezbędne dokumenty oraz gotówkę. Dobrze jest je schować w wygodnym miejscu, np. z boku plecaka, w niewielką torebkę lub praktyczną nerkę.

  Pieniądze mogą przydać się w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak np. kupno biletu na powrót do domu. W ekwipunku pielgrzyma nie może zabraknąć płaszcza przeciwdeszczowego, który uchroni nas przed zmieniającą się pogodą. Jeśli chodzi o jedzenie – nie warto brać zbyt dużej ilości zapasów. Wystarczy woda do picia, najlepiej w butelce z filtrem, tak by można ją było napełniać w każdym miejscu. Warto mieć także przy sobie niewielką menażkę, w której możliwe będzie przygotowanie zupki i innych posiłków.

  Ostatnim niezbędnikiem jest apteczka, wyposażona w plastry, potrzebne leki i inne akcesoria, potrzebne w razie ewentualnych urazów;

 • Pielgrzymka to także szereg praktycznych porad, które pomogą pielgrzymom przetrwać tą wymagającą podróż w sposób sprawny i przemyślany. Zaleca się picie 1.5l wody na dzień tak, by organizm nie miał szansy się odwodnić. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób starszych i dzieci, które są znacznie narażone na negatywne oddziaływanie upalnego słońca. W tracie przewidzianego odpoczynku dobrze jest zrelaksować ciało. Najlepiej jest ułożyć nogi powyżej lini ciała, np. opierając je o plecach. Zaleca się wykonywanie okrężnych ruchów stopami, dzięki czemu szybciej się zregenerujemy i wstaniemy wypoczęci.
 • Dobrym rozwiązaniem będzie zakupić buty gumowe robocze, które mogą wpłynąć na wygodę.

.