Jak przeprowadzić nawożenie pszenicy jarej

Jak przeprowadzić nawożenie pszenicy jarej
www.wymogiochrony.com.pl

Czasami jest tak, że jakieś rośliny wymagają specjalnej gleby, są stosunkowo mało wytrzymałe na działanie różnych czynników zewnętrznych, ale i tak je uprawiamy, bo ich owoce są na tyle dobre i oferują tak wysoką jakość, że opłaca się dla nich ponosić ten cały trud. Właśnie do takich roślin należy pszenica jara. Nie dość, że ma ona bardzo wysokie wymagania jeśli chodzi o jakość gleby, co wiąże się z jej słabym systemem korzeniowym, to jeszcze nie jest odporna na suszę, ani na niedobór wody.

Jednak właśnie jej ziarna oferują tak wysoką jakość, że jednak warto się zastanowić czy nie chcemy zająć się uprawą pszenicy jarej.

Perfekcyjne nawożenie

Ponieważ uprawa pszenicy jarej jest dość ciężka, to musimy mieć pewność, że wszystko co w związku z nią będziemy robić, będzie się odbywało na wysokim poziomie i z niezwykłą precyzją. Dlatego też warto pamiętać o tym, że ta pszenica ma słaby system korzeniowy, a to wpływa na jej zdolność pobierania składników pokarmowych z gleby.

Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy przed rozpoczęciem nawożenia pszenicy jarej, najpierw sprawdzili z jaką glebą mamy do czynienia, jak również jakie są potrzeby pokarmowe danej rośliny. Jeśli mamy glebę zwięzłą, to warto nawozy wysiać jesienią, ale jeśli gleba jest lżejsza to możemy to zrobić na wiosnę, na kilka dni przed siewem. Podczas nawożenia pszenicy jarej powinniśmy zwrócić uwagę na ilość fosforu i potasu, bo jeśli podamy odpowiednią dawkę, to nasza pszenica będzie mniej podatna na patogeny, niedobór wody i wyleganie.

Co więcej, jeśli nasz nawóz będzie bogaty w te składniki, to będziemy mogli liczyć na to, że będzie lepsze wypełnienie ziarna i będzie równomiernie dojrzewała.

Co jeszcze jest ważne?

Przy tego typu nawożeniu pszenicy jarej, musimy wiedzieć, że konieczne może się okazać nawożenie siarką, bo jej niedobór może utrudniać stosowanie azotu przez roślinę, a to skończy się mniejszym plonem i jego słabszą jakością. Najważniejsze przy pszenicy jarej są: żelazo, cynk, miedź i mangan.

Jeśli ich zabraknie obniży się plon ziarna i będzie ono słabszej jakości, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. To prawda, że pszenica jara jest ciężka do uprawy. Jednak jeśli poznamy najważniejsze zasady jej prawidłowego nawożenia i będziemy do tego używać środków, które będą bogate we wszystkie składniki, najważniejsze dla tej odmiany pszenicy, to może się okazać, że jednak sobie z tym poradzimy.

A im większa będzie nasza wiedza odnośnie tego, jak powinno wyglądać nawożenie pszenicy jarej, tym łatwiej będzie nam się tym zajmować.