GROM

GROM
www.asteriksiobeliks.pl

Kiedy świat jest nękany licznymi atakami terrorystycznymi, które trudno komukolwiek przewidzieć, bezpieczeństwo drastycznie spada. Aby jednak zwykli ludzie mogli spać spokojnie, każde państwo potrzebuje bohaterów, zdolnych do podjęcia ryzykownej walki z wrogiem.

W Polsce do zadań specjalnych zwykle wysyła się GROM. GROM (pełna nazwa: Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) to wojskowa jednostka specjalna, skierowana do działań antyterrorystycznych.

Skrót ten utożsamiany jest z nagłymi atakami, przeprowadzanymi przez formację (grom z jasnego nieba), choć może się też kojarzyć z imieniem Gromosława Czempińskiego, który kierował operacją w Iraku. Formacja powstała 13 lipca 1990 roku, chociaż polscy obywatele dowiedzieli się o jej istnieniu dopiero cztery lata później.

Na pomysł stworzenia formacji wpadł pułkownik Sławomir Petelicki, który sam przeprowadził pierwszy nabór do grupy, jeżdżąc po całym kraju i wyszukując najlepszych spośród policjantów i żołnierzy. Do grupy GROM należą jedynie odpowiednio przeszkoleni ludzie, którzy sami przyznają, że w ich jednostce panują raczej relacje partnerskie.

By dostać się do jednostki, trzeba przejść wyczerpujące testy, nie tylko sprawnościowe, ale i na inteligencję. Oczywiście wszystko jest owiane tajemnicą, a sami członkowie formacji nie mogą nic zdradzać na temat ich taktyki i działań.