Energia jądrowa

Energia jądrowa
pojemniki jednorazowe

W ubiegłym wieku odkrycia z dziedziny fizyki przyczyniły się do znacznego postępu technologicznego. Coraz lepsze poznanie struktury świata oraz praw nim rządzących sprawiło, że można było poznać obszary dotąd niedostępne. Poznanie i zrozumienie natury atomów przyczyniło się do jednego z największych odkryć fizyki współczesnej. Odkryciem tym jest energia jądrowa.

Energia jądrowa to obecnie nadzieja w uzyskaniu energii elektrycznej i nie tylko. Skąd bierze się energia jądrowa? Zaobserwowano, że jest ona uzyskiwana z rozszczepienia ciężkich jąder. Dotyczy to takich pierwiastków, jak uran czy pluton. Taką formę energii można uzyskać w sposób kontrolowany, jak i niekontrolowany.

Pomimo że energia jądrowa to jeden z największych przełomów nauki, trzeba też pamiętać o zagrożeniach. Za pomocą energii jądrowej uzyskano również jedną z najgroźniejszych współcześnie broni. Dodatkowo elektrownie jądrowe to bardzo kontrowersyjny temat ze względu na zaistniałe katastrofy. Warto jednak pamiętać, że tylko dokładne poznanie natury tego typu energii pozwala na jej pełne zrozumienie.